Skanzen Betlém, Hlinsko

Devět skal, nejvyšší bod Žďárských vrchů

Pohled na Čachotín, okolí Rozsochatce

Nejbližší okolí Rozsochatce. Krátké procházky

Hrad Ronovec

Chcete-li se projít nádhernými lesy, doporučujeme žlutou trasu na hrad Ronovec (cca 3 km) přes údolní louku Ve Žlabu. Po prohlídce zříceniny hradu, přehradní hráze na úbočí kopce a statného smrku s obvodem kmene 370 cm můžeme pokračovat po žluté do Břevnice (cca 3 km). Odtud Vás zaveze vlak zpět do Rozsochatce.

Lesy a louky k Chotěboři

Vydáte-li se po žluté trase na opačnou stranu, dojdete podél trati lesem na Skořetín. Na loukách bývalého poplužního dvora se dnes pasou krávy. Cesta Vás dále zavede k Břevnické přehradě, v níž je možné se v létě koupat. Procházka končí u nádraží v Chotěboři (cca 8 km), kde uvidíte pěkné náměstí a raně barokní zámek s arkádovým nádvořím, kaplí a městským muzeem. V Chotěboři doporučujeme několik příjemných hospůdek k posezení i výbornému jídlu (z Rozsochatce 6 km po silnici).

NÁŠ TIP: Údolí Doubravky

Můžete však pokračovat dále po modré turistické značce k chatě Doubravka, odkud Vás červená trasa povede cca 5 km skalami a divokým údolím říčky Doubravy až do Bílku, kde lze nasednout na vlak a vrátit se do Rozsochatce. V nádherném údolí se nacházejí sice neznatelné zbytky hradu Sokolohrad, ale skála, na níž byl hrad vystavěn, poskytuje vyhlídku do údolí. Lezecký terén potom nabízí skála Čertův stolek, na nějž však můžete jednoduše vylézt i z druhé strany po zajištěné cestě. Údolí Doubravky je od roku 1986 přírodní rezervací.

Čachotín

Vydáte-li se směrem na Čachotín, můžete si vzpomenout na místní pověst, která vypráví, že mezi Rozsochatcem a osadou Zálesí bývala studánka se zázračnou vodou uzdravující nemocné oči. U studánky stála kaple sv. Vavřince, později přeložená do nedalekého Čachotína. Ještě dlouho bylo na jejím původním místě slyšet vyzvánění. Jiná pověsti vypráví, že v lese Skalka, nacházejícím se rovněž ve směru na Čachotín, je prý mezi třemi studánkami ukryt poklad, odvezený kdysi dávno z rozsochateckého zámku šestispřežím vranných koní. Lidé, kteří se pokoušeli poklad vypátrat, zatím neuspěli, protože třetí studánka není k nalezení.


04.11.2013, Petra Greifová


Warning: finfo_file(): Empty filename or path in /var/www/vhosts/zamekrozsochatec.cz/httpdocs/library/Hs/File.php on line 137