Skanzen Betlém, Hlinsko

Devět skal, nejvyšší bod Žďárských vrchů

Pohled na Čachotín, okolí Rozsochatce

Jihlava: podzemí, ZOO a výletní kopec Čeřínek

Dalším zajímavým městem, které by jste měli poznat je Jihlava. Toto historické město, založené ve 13. stol. jako hornické s těžbou stříbra, se roku 1982 stalo městskou památkovou rezervací.

Jestli patříte mezi ty, které klasické památky trochu nudí, doporučujeme navštívit Jihlavské podzemí. Pod městem Jihlava leží druhý nejrozsáhlejší podzemní labyrint v ČR. Chodby vznikly vzájemným propojováním sklepů, které byly od konce 13. století tesány ve skále, a sloužily k uskladnění piva a řemeslných výrobků. Vedou pod celým městem, ve dvou až třech podlažích pod sebou v hloubce od 2 do 14 metrů. Veřejnosti je zpřístupněno několik set metrů, včetně nejzajímavější tzv. svítící chodby. Stěny zde svítí slabě nazelenalým světlem. Příčiny tohoto jevu zatím nebyly zcela objasněny. Někteří lidé věří, že se v jejím okolí odehrávají paranormální jevy.

Pokud jste své blízké do podzemí nedostali, určitě je nalákáte na jihlavské ZOO. Chlubí se téměř 200 druhy exotických zvířat a specializuje se především na chov kočkovitých šelem, opic a plazů. V repertoáru ale mají i letové ukázky dravců a sov, během nichž uvidíme i jak tito ptáci loví. V malebném údolí řeky Jihlávky, 10 min od centra, se tak dá navštívit hned 5 kontinentů. Africkou vesnici Matongo, asijský parčík Hokkaido, jihoamerickou Haciendu Escondido nebo australskou farmu – tedy stálé expozice jihlavské ZOO.

Okolí Jihlavy je také zajímavé. Především Přírodní park Čeřínek, který najdete asi 10km západně od Jihlavy. Je to místo s řadou biologicky cenných lokalit a s četnými přírodními zajímavostmi z oblasti neživé přírody. V jižní části parku vede okružní naučná stezka dlouhá 6km, která na čtrnácti zastaveních seznamuje návštěvníky s přírodními poměry a geomorfologickými zvláštnostmi tohoto území. Vede přes Přední skálu, což je chráněná přírodní památka s přirozeným bukojedlovým porostem na žulovém podkladu. Dále můžeme narazit na zbytky přírodní skalní hradby s mrazovými sruby a skalními mísami nebo kamenné moře. Samotný vrch Čeřínek (761m), ke kterému se dostanete po žluté turistické značce po 1,5 km, je lákavým místem nejen pro lyžaře.


22.11.2013, Redakce


Warning: finfo_file(): Empty filename or path in /var/www/vhosts/zamekrozsochatec.cz/httpdocs/library/Hs/File.php on line 137