Skanzen Betlém, Hlinsko

Devět skal, nejvyšší bod Žďárských vrchů

Pohled na Čachotín, okolí Rozsochatce

Žďárské vrchy: Devět skal a Dráteníčky

Cesta do skal, tak bychom mohli nazvat další výlet, který Vám určitě doporučujeme. Žďárské vrchy jsou převážně zalesněná vrchovina, která ve čtvrtohorách prošla mrazovým zvětráváním a tak vznikly početné skalní útvary. Mezi ty nejzajímavější patří Děvet skal a Dráteníčky.

Devět skal dosahuje výšky 836 m n.m. a je tak nejvyšším bodem Žďárských vrchů. Je to skutečně skupina devíti skal, tvořící malé skalní město. Puklinami jsou skály rozčleněny do 9 větších a 3 menších skalních bloků. Výšky jednotlivých skalních bloků dosahují 5-17 m, a říká se jim lidově kazatelny. Povšimnout si lze i tzv. voštin (malé četné komůrky na skalní stěně) a nepatrných skalních mís. Na hlavním skalním bloku je vyhlídka, ale bohužel, výhledy jsou částečně omezeny stromy.

Dráteníčky, neboli Drátenická skála, je vysoká 775 m n. m. a říká se o ní, že je nejdominantnější a nejkrásnější v okolí. Jedná se o mohutnou 200 m dlouhou, ale poměrně velmi úzkou, skalní hradbu rozčleněnou do několika vrcholů, z nichž nejvyšší Sokol dosahuje výšky až 35 m. Z něj je krásný výhled do okolí, ale ten se naskytne jen odvážlivcům nebo horolezců, kteří mají tuto skálu ve velké oblibě.

Devět skal a Dráteníčky spojuje červená a částečně žlutá turistická značka. Trasa měří necelých 6 km a vede přes další dvě skály, překonávající osmi stovkovou hranici – Lisovskou skálu a Malinskou skálu. Jednou možností, jak spojit trasu v okruh je přes obec Křižánky. Po turistických značkách tak půjdete cca 16 km (viz obrázek). Jiné okruhy jsou samozřejmě možné, záleží jen na vašich časových a fyzických možnostech.


22.11.2013, Redakce


Warning: finfo_file(): Empty filename or path in /var/www/vhosts/zamekrozsochatec.cz/httpdocs/library/Hs/File.php on line 137