Skanzen Betlém, Hlinsko

Devět skal, nejvyšší bod Žďárských vrchů

Pohled na Čachotín, okolí Rozsochatce

Santiniho Zelená hora u Žďáru nad Sázavou

Na Vysočině se nachází také unikátní umělecké dílo geniálního českého architekta s italskými předky Jana Blažeje Santiniho. Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého byl pod Santiniho dozorem vystavěn jako pocta sv. Janu Nepomuckému, v době jeho svatořečení a nalezení domnělého neporušeného jazyka v jeho hrobě, tedy důkazu jeho mlčenlivosti, v letech 1719-1722.

Stavba se vymyká běžným dobovým uměleckým normám a představám. Vzájemný průnik složitých prostorových útvarů, dynamičnost stavební hmoty, popírající veškerou tíži zdiva, svědčí o výjimečnosti této architektury. Dispozice stavby má mystické aspekty. Základem je kompozice pěticípé hvězdy (pěticípý půdorys, pět vchodů, pět oltářních výklenků, dvakrát pět kaplí kolem centrálního prostoru, pět hvězd a pět andělů na hlavním oltáři), symbol nejen pěti ran Kristových, ale také pěti písmen v latinské slově „tacui“ (mlčel jsem) a především pěti hvězd ve svatozáři mučedníka sv. Jana Nepomuckého, které se podle legendy objevily ve Vltavě po jeho utonutí.

Poutní kostel, který byl roku 1994 připsán na seznam UNECSO, se nachází na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou. Můžete to spojit s prohlídkou historického centra města, kde najdete zámek, bývalý cisterciácký klášter nebo Muzeum knihy. Odtud je to na Zelenou horu příjemná procházka po žluté turistické značce. Jestli máte architekturu radši zvenčí než zevnitř, doporučujeme cca 3 km dlouhý okruh naučné stezky kolem historického centra i Zelené hory.


22.11.2013, Redakce


Warning: finfo_file(): Empty filename or path in /var/www/vhosts/zamekrozsochatec.cz/httpdocs/library/Hs/File.php on line 137