Skanzen Betlém, Hlinsko

Devět skal, nejvyšší bod Žďárských vrchů

Pohled na Čachotín, okolí Rozsochatce

Havlíčkova Borová, Ranská jezírka a Moře u rybníka Řeka

Přemýšlíte kam se vydat v horkém letním dni? Doporučujeme výlet s podtitulem "lesem k rybníku."

Dalším naším tipem na výlet je přírodní rezervace Ranská jezírka. Je to soustava lesních jezírek, které vznikly zatopením prohlubní vedle hald po dřívější těžbě železných rud. Jsou ukryta v lesích rezervace Ransko, která je součástí chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. Dostaneme se k nim například po červené turistické značce z Havlíčkovy Borové.

Havlíčkova Borová, původně Rudná Borová, získala svůj název podle zdejších borových lesů a těžby železné rudy, která zde probíhala do konce 16.st. Až v roce 1949 bylo město přejmenováno podle významného básníka, politika, zakladatele české žurnalistiky, Karla Havlíčka Borovského, který se zde narodil roku 1821. V jeho rodném domě se nachází muzeum, které se věnuje jeho životu a dílu. Historické jádro městečka bylo prohlášeno památkovou zónou.

Kdybychom po červené značce od Ranských jezírek pokračovali dál, dostaneme se k rybníku s názvem Řeka. Zde se můžete při hezkém počasí vykoupat nebo v místním kempu s příhodným pojmenováním Moře si zapůjčit šlapadlo nebo lodičku.

Celá trasa vede převážně lesem po zpevněné cestě, takže je vhodná i pro cykloturistiku.


22.11.2013, Redakce


Warning: finfo_file(): Empty filename or path in /var/www/vhosts/zamekrozsochatec.cz/httpdocs/library/Hs/File.php on line 137