Skanzen Betlém, Hlinsko

Devět skal, nejvyšší bod Žďárských vrchů

Pohled na Čachotín, okolí Rozsochatce

Havlíčkův Brod

Těm, kteří si užili přírodních krás a rádi by změnu, doporučujeme navštívit Havlíčkův Brod. Toto město nabízí návštěvníkům nejen historické zajímavosti, ale i půvabná místa jako je rozlehlý park ve středu města nebo pěší zónu podél řeky Sázavy.

Původně hornická osada u brodu přes Sázavu povýšila v 13. stol. na město, nazvané Německý Brod podle německých horníků, kteří přicházeli těžit stříbrnou rudu. V 18. stol., kdy se město honosilo přívlastkem královské, byla otevřena latinská škola Carolina, na které studovala řada významných osobností jako jsou Josef Dobrovský, Bedřich Smetana nebo Karel Havlíček Borovský, podle kterého bylo město roku 1945 přejmenováno.

S prohlídkou můžete začít na malebném náměstí, v jehož středu se nachází Koudelova kašna se sochou Tritona. Mezi hlavní dominanty zde patří barokní mariánský sloup, jehož stavba měla ukončit “morové rány” v Čechách nebo kostel Nanebevzetí Panny Marie s pravděpodobně nejstarším zvonem v Čechách a staročeskými hodinami, podle kterých se špatně řídí hodinky - mají čtyřiadvacetihodinový ciferník!

Domů, které mají své legendy je tu mnoho, ale je tu jeden, který by jste neměli opomenout. Štáflova chalupa byla zařazena mezi nejstarší dochované stavby středověkého typu a stala se tak vzácnou památkou. Je zajímavá nejen svojí starou architekturou, ale i tím jak její umístění kontrastuje se sousedním klášterním kostelem.

Zajímavostí je v Havlíčkově Brodě ještě mnohem více, my doufáme, že si jejich objevování užijete.


22.11.2013, Redakce


Warning: finfo_file(): Empty filename or path in /var/www/vhosts/zamekrozsochatec.cz/httpdocs/library/Hs/File.php on line 137